Паслугі наведвальніку

1. Аглядная экскурсія «Полацк у гады Вялікай Айчыннай вайны» па экспазіцыі Музея баявой славы

У ходзе экскурсіі вы даведаецеся аб стварэнні і баявой дзейнасці Полацкага ўмацаванага раёна, пра абарону Полацка ад нямецка-фашысцкіх захопнікаў, пра жыццё горада ў перыяд нацысцкай акупацыі, пра дзейнасць падпольных арганізацый і аб партызанскім руху на Полацкай зямлі.

2. Тэматычныя экскурсіі па экспазіцыі Музея баявой славы:

- «Партызанскі рух на тэрыторыі Полаччыны»

(Для сярэдняга школьнага ўзросту і старэй)

Вы пазнаёміцеся з гісторыяй партызанскіх груп, якія дзейнічалі на Полаччыне ў гады Вялікай Айчыннай вайны, больш падрабязна даведаецеся аб гераічнай абароне Полацка-Лепельскай партызанскай зоны, пра аперацыю па выратаванні дзяцей Полацкага дзіцячага дома № 1 у 1944 годзе.

- «Абарона г. Полацка ў чэрвені-ліпені 1941 г.»

(Для сярэдняга школьнага ўзросту і старэй)

Вас чакае падрабязны аповед пра абарону Полаччыны ад нямецка-фашысцкіх захопнікаў у чэрвені-ліпені 1941 г. і пра ролю Полацкага ўмацаванага раёна ў шматдзённай гераічнай абароне горада.

3. Лекцыі:

- «Абарона Полацка ў чэрвені-ліпені 1941 года»

(Для сярэдняга школьнага ўзросту і старэй)

Лекцыя прысвечана тэме арганізацыі абароны горада ад нямецкіх войскаў і абарончай ролі Полацкага ўмацаванага раёна. Лекцыя можа праводзіцца ў выязным фармаце ў памяшканні, абсталяваным сродкамі мультымедыя.

- «Вызваленне Полацка ад нямецка-фашысцкіх захопнікаў»

(для сярэдняга школьнага ўзросту і старэй)

Лекцыя прысвечана Полацкай франтавой наступальнай аперацыі 1944 года, якая завяршылася вызваленнем Полацка.

4. Музейна-педагагічныя заняткі:

- «Салдацкі рэчмяшок»

(Для пачатковых класаў)

У ходзе занятка навучэнцы даведаюцца пра побыт савецкіх салдат, аб салдацкім рыштунку часоў Вялікай Айчыннай вайны. Вучні змогуць разглядзець, укамплектаваць і прымераць на сябе салдацкі рэчмяшок.

- «Тых дзён не змоўкне слава»

(Для дашкольнікаў)

Занятак знаёміць дашкольнікаў з паняццямі «вайна», «гераізм», асвятляе подзвіг палачан і ўсяго савецкага народа ў Вялікай Айчыннай вайне, як на фронце, так і ў тыле.

- «Дзеці вайны. Аперацыя „Зорачка“»

(Для пачатковых класаў)

У ходзе занятка навучэнцы даведаюцца пра жыццё савецкіх дзяцей у час вайны, а таксама пра аперацыю па выратаванні дзяцей Полацкага дзіцячага дома № 1 у 1944 годзе. Занятак можа праводзіцца ў выязным фармаце.

5. Фота-, кіна-, тэле-, відэаздымкі ў экспазіцыйных залах і на тэрыторыі музея

Фота-, кіна-, тэле-, відэаздымкі па экспазіцыі музея ажыццяўляюцца бясплатна. Дазваляецца рабіць здымкі без ўспышкі аматарскай камерай. Рабіць відэа- і фотаздымкі з выкарыстаннем дадатковага абсталявання дапускаецца толькі з дазволу адміністрацыі. Забараняецца рабіць аўдыё- і відэазапіс экскурсіі.

6. Аглядная экскурсія «Полацкі ўмацаваны раён: гісторыя і баявая дзейнасць»

(Для сярэдняга школьнага ўзросту і старэй)

У ходзе экскурсіі па гісторыка-культурнаму комплексу «Поле ратнай славы» (в. Гомель Полацкага раёна) экскурсанты знаёмяцца з савецкай фартыфікацыяй 1930-х гадоў, з гісторыяй стварэння і абароны Полацкага ўмацаванага раёна, з асаблівасцямі партызанскага руху ў Полацкім раёне, гісторыяй вызвалення Полацка. Працягласць аўтобуснай экскурсіі — 3 акадэмічныя гадзіны.

7. Тэматычная экскурсія «Урочышча пяскі — тэрыторыя смерці»

(Для сярэдняга школьнага ўзросту і старэй)

У ходзе экскурсіі па тэрыторыі мемарыяльнага комплексу памяці ахвяраў фашызму «Урочышча Пяскі» слухачы наведаюць месца масавага забойства і пахавання дзясяткаў тысяч савецкіх людзей: ваеннапалонных, падпольшчыкаў, партызан і мірных жыхароў, якія загінулі ад рук фашыстаў і іх памагатых ў 1941-1944 гг.; пазнаёмяцца з  вядомым лагерам смерці «ДУЛАГ-125». Працягласць экскурсіі — 2 акадэмічныя гадзіны.