Маўклівы сведка мінулай вайны

Палачане і госці нашага горада, якія наведваюць Музей баявой славы ці проста адпачываюць у бліжэйшым парку, наўрад ці задумваюцца, што перад будынкам музея прадстаўлены адзін з яго унікальных экспанатаў. А колькі фотаздымкаў зрабілі хлапчукі і дзяўчынкі на яго фоне! Мы хочам пазнаёміць вас з савецкім «богам вайны» - 152-мм гаўбіцай Д-1 ўзору 1943 гады, выдатным прадстаўніком айчыннай артылерыі. Залпы батарэй гэтых буйнакаліберных гармат выклікалі жах у сэрцах ворагаў падчас савецкіх наступальных і абарончых аперацый.
Зараз гаўбіца моўчкі стаіць каля сцен музея, з'яўляючыся нямым сведкам трагічных і гераічных падзей Вялікай Айчыннай вайны.
Паважаныя наведвальнікі, мы працягнем знаёміць вас з найбольш цікавымі экспанатамі нашага музея.